Wybierz język:

Włoskie banki mogą stracić kolejne 10 miliardów euro

Znajdujące się od dłuższego czasu w opałach włoskie banki mogą powiększyć straty, jeśli zdecydowałyby się na sprzedaż wierzytelności z tytułu złych kredytów po aktualnych cenach rynkowych – powiedział prezes Banku Włoch, Ignazio Visco, zasiadający również w radzie nadzorczej Europejskiego Banku Centralnego.

W Rzymie odbywa się dziś doroczne spotkanie włoskiego banku centralnego. O złej sytuacji włoskich banków mowił prezes Banku Włoch, Ignazio Visco, przypominając, że wartość niespłacanych kredytów w tamtejszych bankach wynosi 20 miliardów euro.

„Jeśli (banki) zdecydowałyby się na sprzedaż tych długów po niskich cenach, oferowanych przez specjalistyczne firmy skupujące długi, kwota dodatkowych strat powstałych wskutek takiego działania zwiększyłaby deficyt o kolejne 10 miliardów euro” – powiedział Visco

Włochy wciąż zmagają się z problemem niespłaconych kredytów w wielu bankach, hamujących rynek kredytowy i wpływających na niski wzrost gospodarczy w kraju. Władze starają się wesprzeć Banca Monte dei Paschi di Siena SpA i dwa inne banki w północnym regionie Veneto, wykorzystując w tym celu zapis w przepisach UE, dopuszczający pomoc rządową w wypadku upadłości banku.

Rozmowy o rekapitalizacji banków trwają, a Visco wezwał europejskie władze do lepszej i szybszej koordynacji działań w kwestii kryzysu. Prezes włoskiego banku uważa, że decyzje o interwencji kryzysowej uzależnione są od zbyt dużej liczby instytucji, przez co proces podejmowania jest długi i nie przystaje do sytuacji kryzysowej, wymagającej natychmiastowego działania.

Ze względu na recesję, która okazała się dłuższa i poważniejsza niż przewidywano oraz ze względu na ujemne stopy, które spowodowały spadek dochodów z depozytów i pożyczek, włoskie banki muszą popracować nad przywróceniem zyskowności do odpowiedniego poziomu. Bank Włoch sugeruje reorganizację sieci placówek i zmniejszenia kosztów zatrudnienia.

eXbino to dostęp do sprawdzonych informacji biznesowo-ekonomicznych, giełd, Forex i opcji binarnych. Wszystko w zasięgu ręki i w jednym miejscu. Z nami będziesz zawsze na bieżąco.

Inwestujesz mobilnie?

Pobierz darmową aplikację eXbino z App Store lub Google Store

Download exbino trading app from App Store Download exbino trading app from Google Play