Wybierz język:

Teksańscy nafciarze zagrażają planom OPEC

Spodziewane przedłużenie programu cięć wydobycia przez OPEC, Rosję oraz innych głównych producentów ropy może zaowocować przywróceniem bilansu rynkowego. Jest jednak druga strona medalu. Osiągnięcie notowań na poziomie 60$ za baryłkę, może stać się zachętą dla amerykańskich firm, pozyskujących ropę z łupków.

Przy cenie na poziomie 50$ (a szczególnie 60$) dolarów za baryłkę, amerykańskim firmom zacznie się opłacać uruchomienie jeszcze większej ilości platform wydobywczych. Analitycy rynkowi ostrzegają, że chociaż nowa umowa o cięciach, którą prawdopodobnie zawrze OPEC oraz inne kraje zbilansuje rynki, jednak spowoduje jednocześnie, że po raz kolejny będziemy świadkami zwiększenia wysiłków amerykańskich firm, co może zniwelować wysiłki OPEC.

Ministrowie energii z Rosji i Arabii Saudyjskiej zapowiedzieli, że zarekomendują przedłużenie programu cięć nie o pół roku, jak przewidywano, ale o 9 miesięcy. Wydobycie ma być zredukowane o 1.8 miliona baryłek dziennie. Zapowiedź przyniosła umocnienie cen ropy powyżej psychologicznego poziomu 50$ za baryłkę. Wielu analityków rynkowych spodziewa się, że do końca roku notowania osiągną 60$, jednak wzrosty będą ograniczone.

„Podaż ze strony USA zwiększa się w większym tempi niż przewidywaliśmy. Mamy ponadto do czynienia z większymi zapasami, które zmniejszają się wolniej. Naszym zdaniem oznacza to, że średnie ceny się obniżą.” – powiedział Francisco Blanch z Bank of America Merill Lynch

Blanch spodziewa się, że średnia cenowa spadnie z poziomu 61$ do 54$ za baryłkę w tym roku. Obniżył ponadto prognozę i uważa, że w 2018 ceny osiągną 56$ za baryłkę. Wcześniejsza prognoza mówiła o 65$.

Z kolei Ed Morse z Citigroup przypuszcza, że OPEC i inni producenci mogą zwiększyć cięcia powyżej przewidywanego poziomu 1.8 miliona baryłek dziennie. Ma o tym świadczyć zasygnalizowanie dłuższego okresu trwania programu. Morse uważa, że szanse na takie rozwiązanie wynosi między 60 a 70%.

IHS Markit spodziewa się, że w tym roku wydobycie ropy z łupków będzie rosło o 900,000 baryłek dziennie, a z początkiem przyszłego Stany Zjednoczone będą wydobywać rekordowe ilości ropy. Raporty amerykańskiego rządu pokazały, że w zeszłym tygodniu produkcja osiągnęła poziom 9.3 miliona baryłek dziennie.

eXbino to dostęp do sprawdzonych informacji biznesowo-ekonomicznych, giełd, Forex i opcji binarnych. Wszystko w zasięgu ręki i w jednym miejscu. Z nami będziesz zawsze na bieżąco.

Inwestujesz mobilnie?

Pobierz darmową aplikację eXbino z App Store lub Google Store

Download exbino trading app from App Store Download exbino trading app from Google Play