Wybierz język:

Sprawozdanie ze spotkania FOMC osłabiło dolara

Notowania dolara od wczorajszego wieczora osłabiają się, a inwestorzy w większości pozbywają się amerykańskiej waluty po tym, jak sprawozdanie ze spotkania Federal Open Market Committee wzbudziło obawy o kolejne podwyżki stóp procentowych w USA.

Odpowiedzialni za politykę monetarną członkowie Fed rozczarowali inwestorów dolarowych, a euro powróciło do ponad półrocznych szczytów. FOMC uznało jednogłośnie, że należy wstrzymać się z kolejnymi podwyżkami stóp procentowych do momentu kiedy stanie się wyraźnie widoczne, że odnotowane ostatnio spowolnienie gospodarcze było tymczasowe.

Sprawozdanie nie wykluczyło oczekiwanej w czerwcu podwyżki, jednak brak pewności w kwestii długoterminowej polityki monetarnej spowodował, że notowania dolara powróciły do poziomu z początku tygodnia, kiedy to zaszkodziły im doniesienia prasowe związane z zawirowaniami politycznymi, wywołanymi przez prezydenta Donalda Trumpa. Indeks dolarowy, mierzący siłę wobec innych walut osłabił się w efekcie do 96.972.

Oto jak na sprawozdanie zareagowali analitycy rynkowi.

„Sprawozdanie nie wykluczyło co prawda kolejnej podwyżki stóp, jednak jego wydźwięk nie był tak optymistyczny jak spodziewały się tego rynki. Przed publikacją spekulowano, że sprawozdanie okaże się wsparciem dla dolara. Niestety, stało się inaczej, a dolar się osłabił. Stało się tak, ponieważ jest ostatnio bardzo wrażliwy na negatywne wiadomości.” – powiedziała Alexandra Russell-Oliver, analityk walutowy z CaxtonFX w Londynie

Dzięki osłabieniu dolara, euro mogło znów zacząć się umacniać. Wspólna europejska waluta od początku miesiąca zyskuje dzięki szeregowi korzystnych wydarzeń i informacji, w tym uspokojeniu obaw politycznych po wyborach we Francji oraz stabilnych danych gospodarczych publikowanych w strefie euro.

„Euro przystąpiło do kolejnego ataku dzięki temu, że dolar ucierpiał po publikacji sprawozdania ze spotkania Fed. Wydaje się mieć wystarczający rozpęd, by przekroczyć poziom $1.13, a wówczas możliwy będzie dalszy wzrost nawet do poziuomu $1.15.” – powiedział Daisuke Karakama, ekonomista rynkowy z Mizuho Bank w Tokio

eXbino to dostęp do sprawdzonych informacji biznesowo-ekonomicznych, giełd, Forex i opcji binarnych. Wszystko w zasięgu ręki i w jednym miejscu. Z nami będziesz zawsze na bieżąco.

Inwestujesz mobilnie?

Pobierz darmową aplikację eXbino z App Store lub Google Store

Download exbino trading app from App Store Download exbino trading app from Google Play