Wybierz język:

Rosnąca aktywność wydobywcza w USA zagraża planom OPEC

Pomimo znacznie niższej aktywności rynków ze względu na święta państwowe, ceny ropy odnotowały kolejny spadek. Podowem jest nieustający wzrost ilości platform w wiertniczych w Stanach Zjednoczonych, zagrażających efektywności programu cięć, przedłużonego w zeszłym tygodniu przez OPEC.

Zrzeszający największych producentów ropy OPEC, w porozumieniu z innymi krajami nie należącymi do grupy, przedłużył 25go maja program redukcji wydobycia o około 1.8 miliona baryłek dziennie do końca pierwszego kwartału przyszłego roku. Porozumienie spotkało się jednak z dość chłodnym odbiorem ze strony inwestorów, bo chociaż zostało przedłużone aż o rok, nie zwiększono stopnia redukcji. Dowodem na rozczarowanie rynków była trwająca obniżka cen ropy. Notowania ropy brent kształtują się obecnie na poziomie 52$ za baryłkę.

Firma analityczna BMI Research napisała, że natychmiastowa reakcja rynków na decyzję OPEC wynika ze słabszego od zakładanego wpływu programu cięć na nadwyżki zapasów w pierwszej połowie bieżącego roku. Pomimo trwających cięć, ceny ropy nie wzrosły mocno powyżej 50$ za baryłkę.

Powodzenie planu OPEC zależy niestety w dużej mierze od sytuacji w Stanach Zjednoczonych, które nie przystąpiły do porozumienia. Obserwuje się tam nieustanny wzrost wydobycia i uruchamianie kolejnych platform wydobywczych. Produkcja ropy w USA od połowy zeszłego roku wzrosła o około 10 procent, osiągając ponad 9.3 miliona baryłek dziennie i zbliżając się do poziomu wydobycia Rosji i Arabii Saudyjskiej.

Zgodnie z danymi firmy Baker Hughes Inc, amerykańskie firmy od 19 tygodni nieprzerwanie uruchamiają kolejne platformy, których liczba w chwili obecnej wynosi 722, co jest najwyższym wynikiem od kwietnia 2015 roku. Większość wzrostu odnotowywana jest w sektorze wydobycia z łupków.

Analitycy są zgodni, że kluczową kwestią dla powodzenia programu OPEC i ustabilizowania cen surowca będzie stan zapasów. Znaczna redukcja może okazać się trudna do osiągnięcia. Jak podaje Goldman Sachs, nawet jeśli liczba platform wydobywczych przestałaby się zwiększać, to wydobycie w Stanach Zjednoczonych  i tak zwiększy się o 785 tysięcy baryłek dziennie.

 

eXbino to dostęp do sprawdzonych informacji biznesowo-ekonomicznych, giełd, Forex i opcji binarnych. Wszystko w zasięgu ręki i w jednym miejscu. Z nami będziesz zawsze na bieżąco.

Inwestujesz mobilnie?

Pobierz darmową aplikację eXbino z App Store lub Google Store

Download exbino trading app from App Store Download exbino trading app from Google Play