Wybierz język:

Odbicie cen ropy ze względu na zmniejszające się zapasy w USA

Jak podaje American Petroleum Institute, zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych zmniejszyło się w zeszłym tygodniu o 8.67 miliona baryłek. Już dziś opublikowane zostaną kolejne dane o zapasach. W chwili obecnej cena ropy odbiła się od najniższych od ponad dwóch tygodni notowań.

Ceny ropy umacniają się w dniu dzisiejszym po tym, jak raporty pokazały, że nadwyżka zapasów stale się zmniejsza. Kontrakty na ropę wzrosły o 1.6 procenta, podczas gdy w ciągu dwóch ostatnich sesji osłabiły się o 3 procent.

W dniu dzisiejszym opublikowane zostaną rządowe dane na temat zapasów. Według prognoz, mają się one zmniejszyć o 3 miliony baryłek. Byłby to ósmy z rzędu spadek. Jednak zagrożenia dla stabilności cen ropy wciąż są aktualne, wydobycie w Libii wzrosło do najwyższego poziomu od listopada 2014 roku, dzięki zwiększeniu produkcji na największym złożu w Sharara.

W zeszłym tygodniu OPEC wraz z innymi krajami współpracującymi zdecydował się na przedłużenie cięć wydobycia na okres kolejnych dziewięciu miesięcy. Mimo że przedłużenie zakłada dłuższy niż pierwotnie planowano czas trwania cięć, umowa i tak rozczarowała część inwestorów. Spodziewano się, że zwiększona zostanie skala cięć, wynoszących 1.8 miliona baryłek dziennie.

Abhishek Deshpande, główny analityk rynku energetycznego w Natixis SA w Londynie uważa, że inwestorzy będą teraz szczególnie uważnie śledzić cotygodniowe dane z amerykańskiej agencji EIA, a „wszelkie zmiany w zapasach ropy w USA będą ekstrapolowane globalnie”.

Dane EIA pokazały ostatnio ósmy z rzędu spadek zapasów od czasu osiągnięcia rekordowej ilości 535 miliona baryłek pod koniec marca. Jednak chociaż zapasy zmniejszają się, wydobycie osiągnęło rekordowy poziom od sierpnia 2015, głównie ze względu na coraz większą aktywność firm wydobywających ropę z łupków.

eXbino brings you the most important business and financial news from stocks, Forex and binary options markets. Available at your fingertips, you will always be up-to-date with us.

Inwestujesz mobilnie?

Pobierz darmową aplikację eXbino z App Store lub Google Store

Download exbino trading app from App Store Download exbino trading app from Google Play