Wybierz język:

Moody’s obniża rating Chin

Po raz pierwszy od 1989 roku, agencja Moody’s Investors Service obniżyła dziś rating kredytowy Chin z A1 do Aa3, zmieniając prognozę ze stabilnej na negatywną. Jako powód decyzji, która odbiła się silnie na rynkach, agencja podaje obawy o rosnący poziom zadłużenia tamtejszej gospodarki.

Moody’s poinformowało, że spodziewa się wzrostu poziomu zadłużenia, a wdrażane przez chiński rząd reformy spowolnią tylko to zjawisko. Marie Diron, wiceprezes Moody’s, powiedziała w wywiadzie dla CNBC, że obniżka ratingu wynikała z kombinacji wielu czynników, w tym oczekiwań, że do końca dekady wzrost w Chinach wyhamuje do 5 procent.

„Cele wzrostu wyznaczane przez rząd również są obniżane, jednak w mniejszym tempie. Gospodarka jest coraz bardziej zależna od stymulacji rządowej. Tak naprawdę istotny jest rozmiar lewarowania oraz możliwość obsługi zadłużenia przez obciążone instytucje. W chwili gdy wzrost wyhamowuje, zmniejszają się także przychody, zmniejsza się zyskowność, co w efekcie powoduje zmniejszoną zdolność obsługi zadłużenia.”

Nie trzeba było długo czekać na reakcję ze strony chińskich władz. Minister finansów nie zgodził się z oceną agencji. W oświadczeniu na stronie internetowej, ministerstwo podało, że agencja użyła „niewłaściwych metod” i wyolbrzymiło problemy, z którymi zmaga się chińska gospodarka. Nie docenia natomiast działań rządowych i wprowadzanych przez rząd reform, które mają te problemy rozwiązać.

Moody’s tymczasem oczekuje, że chociaż wzrost gospodarczy pozostanie relatywnie wysoki, to należy spodziewać się wyhamowania w ciągu kilku najbliższych lat. Agencja przyznała, że deficyt budżetowy w 2016 roku był umiarkowany i wynosił około 3% PKB, jednak w ciągu najbliższych lat należy się spodziewać gwałtownego wzrostu. Według Moody’s, w 2018 roku będzie on wynosił 40% PKB, a z końcem dekady osiągnie poziom 45%.

Ponadto wzrosnąć ma także zadłużenie rządu, gospodarstw domowych i firm. Przyczyną ma być opieranie aktywności gospodarczej na rosnącym zadłużeniu, zamiast na rynku papierów wartościowych. Uważa się, że ostatnie działania rządowe, mające powstrzymać odpływ kapitału, powstrzymało znacznie ich rozwój.

eXbino to dostęp do sprawdzonych informacji biznesowo-ekonomicznych, giełd, Forex i opcji binarnych. Wszystko w zasięgu ręki i w jednym miejscu. Z nami będziesz zawsze na bieżąco.

Inwestujesz mobilnie?

Pobierz darmową aplikację eXbino z App Store lub Google Store

Download exbino trading app from App Store Download exbino trading app from Google Play