Wybierz język:

Donald Trump spowodował szok na rynkach

Chociaż emocje powoli opadają, to europejskie i azjatyckie parkiety odnotowały znaczne spadki i podzieliły los giełd w USA, które odnotowały najgorszy dzieńod ośmiu miesięcy. Za całe zamieszanie odpowiedzialny jest ten sam człowiek, który umożliwił amerykańskim indeksom osiągnięcie rekordowych notowań, Donald Trump.

Pierwszy szok już minął, jednak straty dolara i amerykańskich giełd są ogromne. Wydaje się, że rynki cofnęły się o pół roku, a zjawisko okrzyknięte mianem „efektu Trumpa” przeobraziło się we własne przeciwieństwo. Notowania dolara amerykańskiego są najniższe od listopada ubiegłego roku, podobne straty odnotował indeks S&P500.

Chociaż dane makroekonomiczne z USA ostatnimi czasy nieco rozczarowują, to drastyczna przecena dolara i amerykańskich indeksów ma podłoże czysto polityczne. Jako pierwsze pojawiły się doniesienia, że Donald Trump ujawnił dane wywiadowcze rosyjskiemu ministrowi spraw zagranicznych podczas spotkania. Republikanie próbowali początkowo zaprzeczać, jednak prezydent USA, w charakterystycznym dla siebie, butnym stylu stwierdził, że miał do tego pełne prawo.

Kolejny dzień przyniósł dalsze szokujące informacje na temat kontrowersyjnego prezydenta USA. Miał on podjąć próbę wstrzymania śledztwa prowadzonego przez FBI. Informacje te pojawiły się dzięki opublikowaniu notatek dyrektora FBI Jamesa Comeya, który został zwolniony w zeszłym tygodnu.

Sytuację pogarszają jeszcze pojawiające się plotki o ewentualnym impeachmencie oraz krytyka, płynąca w kierunku Trumpa nawet ze strony republikanów. Reakcja rynków jest w pełni zrozumiała, ponieważ w efekcie niefrasobliwych działań Trumpa, poważnie zagrożone mogą zostać plany reform podatkowych. Tym samym podkopane zostały podstawy rajdu Trumpa, a wśród inwestorów zapanowała nerwowość.

Odzwierciedla to dobrze wskaźnik wahań giełdowych, który osiągnał najwyższy poziom od czasu, kiedy Wielka Brytania zdecydowała się opuścić szeregi Unii Europejskiej. Aktualna sytuacja może spowodować znacznie poważniejsze szkody na rynkach w najbliższym czasie. Jeśli aktualny kryzys nie zostanie zażegnany, napędzona obietnicami reform gospodarka USA może wyhamować, notowania dolara mogą obniżyć się jeszcze bardziej, a to z kolei może spowodować zmiany polityki monetarnej FED.

eXbino to dostęp do sprawdzonych informacji biznesowo-ekonomicznych, giełd, Forex i opcji binarnych. Wszystko w zasięgu ręki i w jednym miejscu. Z nami będziesz zawsze na bieżąco.

Inwestujesz mobilnie?

Pobierz darmową aplikację eXbino z App Store lub Google Store

Download exbino trading app from App Store Download exbino trading app from Google Play