Wybierz język:

Chiny wpompują ponad 100 miliardów dolarów w infrastrukturę

Chiny planują przeznaczyć ponad 100 miliardów dolarów na finansowanie projektów w ramach strategii „Jeden pas, jedna droga”, mającego umocnić wpływy drugiej pod względem wielkości gospodarki na świecie i rozwinąć handel zagraniczny kraju z partnerami.

Program zapowiedział w swojej przemowie prezydent Xi Jinping, podczas otwarcia trwającego dwa dni spotkania.

„Chiny postarają się zbudować obustronnie korzystne partnerstwo biznesowe z innymi krajami, które uczestniczą w inicjatywie „Jeden pas, jedna droga”. Działania mają przynieść wzrost zarówno w naszym regionie, jak i globalnie” – powiedział Xi Jinping

Nad ogłoszoną po raz pierwszy w 2013 inicjatywą Chin dyskutowało w trakcie weekendu w Pekinie szerokie grono przedstawicieli rządu i biznesu. Plan zakłada połączenie Azji, Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki siecią logistyczną i handlową, obejmującą 65 krajów. Kraje, biorące udział w inicjatywie, odpowiadają według Oxford Economics za jedną trzecią światowego PKB i stanowią 60 procent światowej populacji.

Według analityków, chiński program może przynieść wzrost światowej wymiany handlowej i współpracy finansowej. Dzięki inwestycjom miałby on stać się ponadto bardziej trwały. Programowi przygląda się także Bank Światowy, który mógłby go wykorzystać jako okazję dobrej inwestycji. Mówił o tym w trakcie spotkania prezes Banku Światowego, Jim Yong Kim, przytaczając inne inwestycje przynoszące mniej niż jeden procent zysku.

Program ma przynieść Chinom zwiększenie globalnego wpływu, zapewnić dostęp do zasobów i umożliwić wypracowanie wzrostów za granicą, ponieważ tamtejsza gospodarka wyhamowała nieco w ostatnim czasie. Inicjatywę była mocno zachwala przez rząd, a temat przyciągał uwagę mediów. Spotkanie było mocno promowane, przeprowadzona została bardzo intensywna kampania reklamowa.

Łączna wymiana handlowa między Chinami i pozostałymi krajami mającymi uczestniczyć w programie „Jeden pas, jedna droga” przekroczyła 3 biliony dolarów w okresie od 2014 do 2016. Zgodnie ze słowami Xi Jinpinga, Chińskie inwestycje w tych krajach miały przekroczyć 50 miliardów dolarów. Chiny utworzyły ponadto 56 stref współpracy ekonomicznej w 20 krajach, co miało przynieść stworzenie 180,000 nowych miejsc pracy.

eXbino to dostęp do sprawdzonych informacji biznesowo-ekonomicznych, giełd, Forex i opcji binarnych. Wszystko w zasięgu ręki i w jednym miejscu. Z nami będziesz zawsze na bieżąco.

Inwestujesz mobilnie?

Pobierz darmową aplikację eXbino z App Store lub Google Store

Download exbino trading app from App Store Download exbino trading app from Google Play