Wybierz język:

EUR/USD – Wybicie euro pomimo postępu prac nad reformą systemu podatkowego w USA – Analiza na 20 grudnia 2017

Para EUR/USD umocniła się i notowana jest aktualnie tuż poniżej 1.185. Amerykański Senat przyjął projekt ustawy o reformie systemu podatkowego, jednak ze względu na błędy proceduralne, trafiła ona ponownie do przegłosowania w Izbie Reprezentantów. Wsparcie ustalone jest na 1.175, opór na 1.185.

Komentarz:

Wczorajszy dzień rozpoczął się od publikacji wyników badania nastrojów biznesowych w Niemczech. Chociaż grudniowy odczyt okazał się nieco niższy od spodziewanego wyniku 117.5 i dał odczyt 117.2, świadczy o dobrych nastrojach przedsiębiorców największej gospodarki w strefie euro. Osłabienie przypisywane jest zawirowaniom na niemieckiej scenie politycznej. Chociaż od wyborów minęło już sporo czasu, ugrupowaniu Angeli Merkel wciąż nie udało się uformować rządu.

W Stanach Zjednoczonych opublikowano informacje z rynku nieruchomości. Ilość rozpoczętych budów osiągnęła 1,297mln, przy prognozie 1,25mln. Wyższa od spodziewanej okazała się także liczba pozwoleń na budowę – 1,298mln przy prognozie 1,27mln. Uwaga inwestorów jest jednak cały czas skupiona na postępie prac nad reformą systemu podatkowego.

Amerykański Senat przyjął we wtorek projekt największych zmian podatkowych od 30 lat, jednak ze względów na błędy proceduralne, będzie on musiał być przegłosowany ponownie w Izbie Reprezentantów zanim trafi ostatecznie do podpisu na biurko prezydenta Donalda Trumpa. Republikanie przewidują, że cięcia oceniane na 1.4 bilarda dolarów, spowodują przyspieszenie wzrostu gospodarczego i rynu pracy. Sprzeciwiają się temu Demokraci, którzy uważają, że przeprowadzenie reformy spowoduje w ciągu najbliższej dekady wzrost deficytu budżetowego nawet o ponad biliard dolarów.

W dniu dzisiejszym w strefie euro opublikowany zostanie odczyt wskaźnika cen dóbr produkcyjnych w Niemczech. W Stanach Zjednoczonych podane zostaną informacje o liczbie kredytów hipotecznych oraz sprzedaży istniejących domów.

Dzisiejsze wydarzenia:

  • 08:00 Strefa euro – Wskaźnik cen dóbr produkcyjnych / Niemcy
  • 13:00 USA – Wnioski o kredyty hipoteczne
  • 16:00 USA – Sprzedaż istniejących domów

Aktualna analiza:

Rys.1. Kurs EUR/USD.

Dolar amerykański nie był w stanie wykorzystać informacji o postępie prac nad reformą systemu podatkowego, a euro przystąpiło do kontrataku po publikacji dobrych danych o nastrojach biznesowych oraz znacznym wzroście notowań niemieckich obligacji. Mimo to, głównym czynnikiem kształtującym notowania pary wciąż pozostaje reforma systemu podatkowego w USA.

Inwestujesz mobilnie?

Pobierz darmową aplikację eXbino z App Store lub Google Store

Download exbino trading app from App Store Download exbino trading app from Google Play