Wybierz język:

EUR/USD – Słabe wyniki produkcji przemysłowej w Europie – Analiza na 13 kwietnia 2018

Para EUR/USD odnotowała wczoraj początkowo znaczny spadek po publikacji rozczarowujących wyników produkcji przemysłowej w Europie. Dolar umocnił się w niewielkim stopniu dzięki poprawie nastrojów i umocnieniu notowań obligacji skarbowych. Wsparcie ustalone jest na 1.23, opór na 1.24.

Komentarz:

Dolar amerykański umocnił się dzięki poprawie nastrojów inwestorów, która spowodowała wzrost notowań obligacji skarbowych i głównych indeksów giełdowych. Indeks dolara, odzwierciedlający jego kondycję wobec sześciu głównych walut wzrósł do 89.758, zamykając trwającą cztery dni serię strat. Odbicie było możliwe dzięki wzrostowi notowań obligacji skarbowych – szczególnie 10 letnich, które umocniły się do najwyższego poziomu od marca. Dolarowi sprzyjała także sytuacja na Wall Street, gdzie znacznie wzrosły wszystkie główne indeksy. Zmniejszyło się także napięcie geopolityczne po tym, jak Donald Trump wycofał się z zapowiedzi rychłego ataku rakietowego na Syrię.

Nieco gorzej wygląda aktualnie sytuacja europejskiej waluty. Euro pierwotnie umocniło się o 0.4% w tym tygodniu dzięki wypowiedziom przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego, sugerującym normalizację polityki monetarnej. Czwartek przyniósł osłabienie notowań o 0.3% i koniec czterodniowej serii wzrostów po tym, jak pojawiły się kolejne roczarowujące dane. Produkcja przemysłowa w strefie euro spadła o 0.8% miesiąc do miesiąca, chociaż spodziewano się wzrostu o 0.1%. Słabiej od oczekiwań wypadła także rok do roku, dając wynik 2.9% przy konsensusie rynkowym 3.5% i poprzednim wyniku 3.7%.

Dzisiejsze wydarzenia:

  • 08:00 Strefa euro – Indeks cen towarów i usług konsumenckich Niemcy
  • 11:00 Strefa euro – Bilans handlowy
  • 16:00 USA – Nastroje konsumenckie UoM

 

Aktualna analiza:

Rys.1. Kurs EUR/USD.

Uspokojenie sytuacji na rynkach pomogło dolarowi, jednak para EUR/USD wybroniła wsparcie przy 1.23. Dzisiejszy dzień nie obfituje w istotne publikacje, głównym wydarzeniem dnia będzie publikacja danych o nastrojach konsumenckich w USA, której ewentualny dobry odczyt może przynieść umocnienie dolara i kolejną próbę przebicia wsparcia.

Inwestujesz mobilnie?

Pobierz darmową aplikację eXbino z App Store lub Google Store

Download exbino trading app from App Store Download exbino trading app from Google Play