Wybierz język:

EUR/USD – Rynki skupione na reformie systemu podatkowego w USA – Analiza na 19 grudnia 2017

Zgodnie z nasza wczorajszą prognozą, para EUR/USD umocniła się do okolic poziomu 1.18. Mieliśmy do czynienia nawet z próbą wybicia w stronę 1.185, jednak ruch ten został skontrowany w świetle nadziei związanych z postępem prac nad reformą systemu podatkowego w USA. Wsparcie ustalone jest na 1.175, opór na 1.185.

Komentarz:

Wczorajszy dzień nie przyniósł zbyt wielu istotnych publikacji danych ekonomicznych. Najistotniejsze były wyniki wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI), odzwierciedlającego inflację w strefie euro. Miesiąc do miesiąca w listopadzie, zgodnie z oczekiwaniami wzrost wyniósł 0.1%, tak samo jak w październiku. Rok do roku CPI odczyt również pokrył się z prognozą i dał wynik 1.5%. W świetle tych informacji nie należy raczej spodziewać się w najbliższym czasie zmian polityki Europejskiego Banku Centralnego.

Globalne rynki są skupione aktualnie na przebiegu prac nad reformą systemu podatkowego, szukając odpowiedzi na pytanie czy administracji Donalda Trumpa uda się zatwierdzić ostateczny projekt reformy przed końcem roku. Proponowany projekt legislacji zakłada przede wszystkim obniżenie podatku korporacyjnego z 35% do 21%.

W świetle postępów prac nad reformą widać silnie optymistyczne nastroje, największe indeksy na Wall Street – DOW, S&P500 czy NASDAQ – biją niemal dzień po dniu rekordy. Coraz mniejsze wydają się obawy o to, że Republikanom nie uda się zebrać wystarczającej do przegłosowania projektu w Senacie większości po tym, jak w poniedziałek reformę postanowiło ostatecznie poprzeć dwóch kolejnych Senatorów. Głosowanie w Izbie Reprezentantów ma się odbyć dziś wieczorem, w Senacie prawdopodobnie jutro. Przeprowadzenie reformy byłoby znaczącym zwycięstwem Republikanów, walczących o zmiany w systemie podatkowym od początku roku.

W dniu dzisiejszym w strefie euro opublikowane zostaną dane z badania nastrojów biznesowych IFO w Niemczech. W Stanach Zjednoczonych podane zostaną informacje z rynku nieruchomości: liczba rozpoczętych budów oraz pozwolenia na budowę.

Dzisiejsze wydarzenia:

  • 10:00 Strefa euro – Nastroje biznesowe IFO Niemcy
  • 14:30 USA – Rozpoczęte budowy m/m
  • 14:30 USA – Pozwolenia na budowę m/m

Aktualna analiza:

Rys.1. Kurs EUR/USD.

Po nieudanej próbie wybicie, para EUR/USD notowana jest aktualnie w okolicach poziomu 1.18. Dzisiejsze publikacje mogą spowodować nieco ruchomości na rynkach, jednak cały czas głównym czynnikiem, kształtującym notowania pary pozostaje przebieg prac nad reformą podatkową w USA. Przyjęcie ostatecznego projektu ustawy może umocnić dolara i przynieść korektę w stronę aktualnego wsparcia przy 1.175.

Inwestujesz mobilnie?

Pobierz darmową aplikację eXbino z App Store lub Google Store

Download exbino trading app from App Store Download exbino trading app from Google Play