Wybierz język:

EUR/USD – Odbicie dolara po dobrych danych PMI – Analiza na 3 stycznia 2018

Para EUR/USD próbowała wczoraj wybić się powyżej aktualnego oporu i osiągnęła na moment 1.208, jednak dolar amerykański przystąpił do kontrataku po publikacji danych ze wskaźnika PMI, które dały najwyższy odczyt od marca 2015. Wsparcie ustalone jest na 1.195, opór na 1.205.

Komentarz:

Europejska waluta wyhamowała po rajdzie rozpoczętym dzięki optymizmowi w kwestii stanu gospodarki strefy euro i nadziejom, że Europejski Bank Centralny będzie nadal kontynuował zmniejszanie rozmiaru programu stymulacji fiskalnej w 2018 roku. Euro osłabiło się o 0.1 wobec dolara do poziomu 1.2048 po osiągnięciu we wtorek 1.208, czyli około 3 procent wzrostu od połowy grudnia.

Umocnienie było spowodowane publikacją danych, które pokazały wzrost aktywności produkcyjnej w strefie euro w najszybszym tempie od ponad dwudziestu lat oraz nadziejom na zacieśnienie polityki monetarnej przez Europejski Bank Centralny. Benoit Coeure z EBC powiedział, że istnieją „spore szanse” na to, że program stymulacji fiskalnej zostanie zakończony we wrześniu.

Tymczasem dolar odbił się po publikacji danych PMI z sektora produkcyjnego w Stanach Zjednoczonych, który dał w grudniu odczyt na poziomie 55.1 (przy prognozie 55.0). Jest to znacznie lepszy wynik niż listopadowe 53.9 i najwyższy od marca 2015. Publikacja sugeruje coraz lepszą kondycję sektora. Po publikacji, indeks dolara odbił się od najniższego poziomu od 3 i ½ miesiąca, zanotowanego w dniu wczorajszym.

W dniu dzisiejszym w strefie euro publikowane będą dane o zatrudnieniu w Niemczech. W Stanach Zjednoczonych pojawią się informacje o liczbie wniosków o kredyty hipoteczne oraz ważne informacje ISM o produkcji i zatrudnieniu.

Dzisiejsze wydarzenia:

  • 09:55 Strefa euro – Zatrudnienie / Niemcy
  • 13:00 USA – Wnioski o kredyty hipoteczne
  • 16:00 USA – ISM Produkcja
  • 16:00 USA – ISM Zatrudnienie

Aktualna analiza:

Rys.1. Kurs EUR/USD.

Euro musiało ustąpić pola dolarowi po publikacji bardzo satysfakcjonujących danych PMI w USA. Również w dniu dzisiejszym uwaga rynków będzie skupiona na publikacjach w USA, dobre dane ISM o produkcji i zatrudnieniu mogą przynieść dalszą korektę notowań pary EUR/USD poniżej 1.20.

Inwestujesz mobilnie?

Pobierz darmową aplikację eXbino z App Store lub Google Store

Download exbino trading app from App Store Download exbino trading app from Google Play