Wybierz język:

EUR/USD – Euro umacnia się po publikacji sprawozdania ze spotkania EBC; dziś dane o inflacji w USA – Analiza na 12 stycznia 2018

Dolar osłabił się znacząco po publikacji słabych danych ze wskaźnika cen dóbr produkcyjnych, które pokazały pierwszy spadek od 2016 roku. Euro otrzymało wsparcie po publikacji sprawozdania ze spotkania Europejskiego Banku Centralnego, który prawdopodobnie będzie zmniejszał poziom stymulacji fiskalnej. Wsparcie ustalone jest na 1.195, opór na 1.25.

Komentarz:

Europejska waluta umocniła się znacząco w czwartek po publikacji sprawozdania z grudniowego spotkania Europejskiego Banku Centralnego, które pokazało, że bank może rozpocząć zmianę kierunku polityki monetarnej. Wygląda na to, że EBC szykuje się do redukcji poziomu stymulacji fiskalnej. Euro umocniło się po publikacji o 0.73% do poziomu 1.2032$, co jest największym wzrostem w ciągu jednego dnia wobec dolara od około 2 miesięcy.

Zgodnie ze sprawozdaniem, gospodarka strefy euro cieszy się największym wzrostem od dekady, więc bank powinien stopniowo zmieniać kierunek polityki monetarnej, aby uniknąć później gwałtownych zmian. EBC ma powoli odchodzić od wykupu obligacji i skupić się bardziej na kwestii stóp procentowych.

Indeks dolara, odzwierciedlający jego notowania wobec sześciu głównych walut spadł do poziomu 91.814. Opublikowane w czwartek dane ze wskaźnika cen dóbr produkcyjnych pokazały spadek o 0.1%, chociaż prognozowano wzrost o 0.2%. Jest to pierwszy spadek od niemal półtora roku, zmniejszający nadzieje na to, że inflacja wreszcie przyspieszy w bieżącym roku i wzbudzający obawy o tempo przeprowadzania kolejnych podwyżek stóp procentowych przez Fed.

Dzisiejsze wydarzenia:

  • 14:30 USA – Indeks cen dóbr konsumpcyjnych (CPI)
  • 14:30 USA – Prognoza sprzedaży detalicznej
  • 14:30 USA – Średnie zarobki

Aktualna analiza:

Rys.1. Kurs EUR/USD.

Dolar po raz kolejny znalazł się pod presją ze względu na obawy o inflację i optymistyczne dla euro sprawozdanie ze spotkania EBC. W dniu dzisiejszym pojawią się kolejne informacje na temat inflacji w USA (CPI). Rozczarowujący odczyt może przynieść dalsze osłabienie dolara i ruch pary w kierunku 1.25.

Inwestujesz mobilnie?

Pobierz darmową aplikację eXbino z App Store lub Google Store

Download exbino trading app from App Store Download exbino trading app from Google Play