Wybierz język:

EUR/USD – Dziś wystąpienie Mario Draghiego we Frankfurcie, w USA publikacja danych o inflacji i sprawozdanie ze spotkania FOMC – Analiza na 11 kwietnia 2018

Wypowiedź Ewalda Nowotnego z Europejskiego Banku Centralnego umocniła europejską walutę i para EUR/USD wybiła się powyżej poprzedniego oporu na poziomie 1.235. W dniu dzisiejszym przemawiał będzie Mario Draghi, pojawią się ponadto istotne dla rynków dane o inflacji w USA. Wsparcie ustalone jest na 1.23, opór na 1.24.

Komentarz:

Euro umocniło się znacząco w dniu wczorajszym dzięki wypowiedzi Ewalda Nowotnego z Europejskiego Banku Centralnego. W wywiadzie udzielonym agencji Reuters Nowotny powiedział, że program wykupu aktywów zostanie zakończony przed upływem bieżącego roku. Mogłoby to otworzyć drogę do pierwszej podwyżki stóp procentowych od 2011 roku. Wypowiedź została jednak sprostowana przez rzecznika EBC, który poinformował, że opinia Nowotnego nie odzwierciedla poglądów rady nadzorczej banku, odpowiadającej za stopy procentowe. Pomimo tego, euro utrzymuje się na najwyższym poziomie od 28 marca. W świetle tych doniesień, jeszcze bardziej istotne dla euro będzie dzisiejsze wystąpienie Mario Draghiego we Frankfurcie.

Amerykańska waluta osłabiła się, indeks dolara spadł do najniższego poziomu od dwóch tygodni. Dolarowi nie pomogła wypowiedź chińskiego prezydenta o obniżeniu ceł na import samochodów i zwiększenie ochrony praw intelektualnych. Plan Xi Jinpinga spotkał się z dobrym przyjęciem Donalda Trumpa, który wyraził przekonanie, że dwie największe gospodarki świata rozwiążą trwające spory handlowe i „zrobią wspólnie wielkie postępy”. Pozwala to wierzyć, że prawdopodobieństwo wojny handlowej jest coraz mniejsze. Opublikowane wczoraj dane pokazały wyższy od spodziewanego wzrost cen produkcyjnych, co może sugerować wzrost presji inflacyjnej. Kolejne informacji na temat inflacji pojawią się już dziś, opublikowane zostaną wyniki wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych.

Dzisiejsze wydarzenia:

  • 13:00 Strefa euro – Wystąpienie Mario Draghiego we Frankfurcie
  • 14:30 USA – Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI)
  • 14:30 USA – Średnie zarobki
  • 20:00 USA – Sprawozdanie ze spotkania FOMC

Aktualna analiza:

Rys.1. Kurs EUR/USD.

Dzisiejszy dzień zapowiada się dla pary EUR/USD bardzo intensywnie. Początkowo uwaga rynków będzie skupiona na Europie. Jeśli Mario Draghi potwierdzi zakończenie programu wykupu aktywów i zausgeruje rozpoczęcie normalizacji polityki monetarnej, może to umocnić euro. W dalszej części dnia istotne będą informacje o inflacji w USA, jak również publikacja sprawozdania ze spotkania FOMC w sprawie polityki monetarnej.

Inwestujesz mobilnie?

Pobierz darmową aplikację eXbino z App Store lub Google Store

Download exbino trading app from App Store Download exbino trading app from Google Play