Wybierz język:

EUR/USD – Dziś publikacja sprawozdania ze spotkania EBC – Analiza na 11 stycznia 2018

Euro umacniało się początkowo w dniu wczorajszym wobec dolara, a para EUR/USD wybiła się na krótko powyżej poziomu 1.20. Powodem wybicia były informacje o wycofaniu się przez Chiny z zakupu amerykańskich obligacji rządowych. Ruch został jednak skontrowany i para powróciła do poprzedniego poziomu. Wsparcie ustalone jest na 1.19, opór na 1.20.

Komentarz:

Agencja Bloombers poinformowała w środę, że chińscy urzędnicy odpowiedzialni za zasoby walutowe kraju zalecili zmniejszenie lub wstrzymanie zakupu obligacji skarbowych USA. Rynki zareagowały niemal natychmiastowo, a indeks dolara spadł do poziomu 91.922. Para EUR/USD wybiła się po tych informacjach gwałtownie, przebijając poziom 1.20.

Doniesienia zostały jednak dość szybko zdementowane przez Chińskich oficjeli i określone jako nieprawdziwe. Dolar odzyskał wsparcie, a para powróciła dzisiejszego poranka do poziomu sprzed wybicia. Reakcja rynków jest silnym dowodem na to, jak duży wpływ mają aktualnie Chiny na światową gospodarkę.

W dniu dzisiejszym rynki będą oczekiwać na sprawozdanie z ostatniego spotkania Europejskiego Banku Centralnego na temat polityki monetarnej. Redukcja programu wykupu aktywów została już wprowadzona, więć najistotniejsze będą informacje o ewentualnych zmianach w kierunki polityki EBC w kwestii stóp procentowych. Wpływowe mogą okazać się także informacje o ewentualnym zakończeniu programu wykupu aktywów we wrześniu.

Dzisiejsze wydarzenia:

  • 10:00 Strefa euro – Produkt krajowy brutto Niemcy
  • 11:00 Strefa euro – Produkcja przemysłowa
  • 13:00 Strefa euro – Sprawozdanie ze spotkania EBC
  • 14:30 USA – Zasiłki dla bezrobotnych

Aktualna analiza:

Rys.1. Kurs EUR/USD.

Ze względu na brak istotnych publikacji w USA, rynki będą dziś skupione na wydarzeniach w Europie. Pomimo odbicia, sytuacja dolara wciąż wydaje się niepewna. Dobre wyniki PKB w Niemczech i produkcji przemysłowej w strefie euro mogą być czynnikiem, który wesprze euro. Najważniejsze jednak będzie sprawozdanie ze spotkania EBC. Informacje o ewentualnym zacieśnianiu polityki monetarnej mogą spowodować wybicie pary w kierunku 1.20.

Inwestujesz mobilnie?

Pobierz darmową aplikację eXbino z App Store lub Google Store

Download exbino trading app from App Store Download exbino trading app from Google Play