Wybierz język:

EUR/USD – Dolar rozpoczyna 2018 rok na najniższym poziomie od trzech miesięcy

Dolar amerykański zakończył 2017 rok spadkiem do najniższego poziomu od ponad trzech miesięcy. Podobnie wyglądała sytuacja waluty w skali całego minionego roku, który był dla niej najsłabszy od 2003 roku. Wsparcie ustalone jest na 1.195, opór na 1.205.

Komentarz:

Dolar zamknął 2017 rok znacznie niżej, a notowania amerykańskiej waluty wobec koszyka głównych walut spadły do najniższego poziomu od ponad kwartału. Cały 2017 rok okazał się dla dolara równie słaby, indeks dolara odzwierciedlający siłę lub słabość amerykańskiej waluty wobec 6 innych głównych walut spadł o 9.8 procenta, co oznacza najgorszy wynik od 2003 roku.

Za osłabienie dolara odpowiada częściowo sytuacja gospodarcza poza Stanami Zjednoczonymi. Dobre wyniki osiągnęły między innymi kraje ze strefy euro, w wielu krajach banki centralne zmierzają także powoli w stronę zacieśnienia polityki monetarnej, zmniejszając w ten sposób przewagę Federal Reserve i wpływ podwyżek stóp procentowych, które umacniały dolara. Ostatnim czynnikiem, który wpłynął na sytuację amerykańskiej waluty były obawy o wzrost gospodarczy w świetle przeprowadzonej ostatnio największej od ponad trzydziestu lat reformy systemu podatkowego.

Euro umocniło się dzięki osłabieniu dolara i zakończyło 2017 rok na najwyższym poziomie od 19 września. Ostatni tydzień minionego roku przyniósł wzrost wspólnej waluty o 1.1 procenta. Europejska waluta zamknęła 2017 rok, osiągnąwszy wzrost na poziomie 14 procent, co oznacza najlepszy wynik od 2003 roku. Dalsze losy euro będą w znacznej mierze zależeć od tego czy Europejski Bank Centralny będzie nadal zmniejszać rozmiar stymulacji fiskalnej lub zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych.

Dzisiejszy kalendarz ekonomiczny nie obfituje w ważne publikacje, zarówno w strefie euro, jak i w Stanach Zjednoczonych pojawią się dane PMI sektora produkcyjnego.

Dzisiejsze wydarzenia:

  • 10:00 Strefa euro – PMI sektor produkcyjny
  • 15:45 USA – PMI sektor produkcyjny (Markit)

Aktualna analiza:

Rys.1. Kurs EUR/USD.

Para EUR/USD rozpoczyna 2018 rok od powrotu do rekordowego poziomu, osiągniętego we wrześniu 2017. Z początkiem nowego roku rynki powoli wracają do działania, jednak dobry odczyt PMI w strefie euro lub rozczarowujące wyniki z USA mogą przynieść próbę wybicia powyżej aktualnego oporu przy 1.205.

Inwestujesz mobilnie?

Pobierz darmową aplikację eXbino z App Store lub Google Store

Download exbino trading app from App Store Download exbino trading app from Google Play