Wybierz język:

EUR/USD – Dalsze umocnienie euro, dziś dane o PKB w USA – Analiza na 21 grudnia 2017

Kontrolowana przez Republikanów Izba Reprezentantów przyjęła wczoraj projekt reformy podatkowej, jednak sceptycyzm rynków wobec jej efektu i umacniające się euro spowodowały, że para EUR/USD wybiła się i jest notowana aktualnie w okolicach 1.187. Wsparcie ustalone jest na 1.18, opór na 1.19.

Komentarz:

Wczorajszy dzień przyniósł w strefie euro dobre dane z Niemiec. Chociaż odczyt wskaźnika cen dóbr produkcyjnych okazał się o 0.1% niższy od szacowań, to osiągnął rok do roku satysfakcjonujący poziom 2.5%. Rynki tymczasem wydają się nie przejmować faktem, że Angeli Merkel wciąż nie udało się uformować koalicji rządzącej. Niemiecka Kanclerz trwa przy stanowisku, że nie zgodzi się na stworzenie rządu mniejszościowego. Według ostatnich doniesień, negocjacje w sprawie utworzenia koalicji mają potrwać do połowy stycznia. Notowania europejskiej waluty znajdują także wsparcie dzięki wzrostowi notowań niemieckich obligacji.

Tymczasem w Stanach Zjednoczonych Izba Reprezentantów przyjęła ostateczny projekt największych zmian w systemie podatkowym tego kraju od 30 lat i trafił do podpisu na biurko prezydenta Donalda Trumpa. Jednym z głównych założeń reformy jest obniżenie podatku korporacyjnego z 35% do 21%. Republikanie przekonują, że cięcia wyceniane na ponad 1.4 biliona dolarów zwiększą poziom inwestycji, zatrudnienia, a także przyspieszą wzrost płac. Demokraci przekonują, że zaszkodzą one klasie średniej, a ponadto spowodują zwiększenie deficytu budżetowego o bilion dolarów w ciągu najbliższej dekady.

Informacje o reformie wywindowały notowania największych indeksów na Wall Street do rekordowych poziomów, nie przyniosły jednak umocnienia dolara amerykańskiego. Jest to spodowane faktem, że na reformie zyskają przede wszystkim przedsiębiorstwa, które już obecnie znajdują się w dobrej kondycji. Wypracowane dzięki niższym podatkom zyski trafią ostatecznie do posiadaczy akcji w postaci dywidend lub wykupu akcji, natomiast podwyżki dla pracowników czy zwiększenie zatrudnienia są według badań na dole listy priorytetów większości amerykańskich korporacji.

Dzisiejsze wydarzenia:

  • 14:30 USA – Produkt krajowy brutto
  • 15:00 USA – Wskaźnik cen nieruchomości
  • 16:00 Strefa euro – Nastroje konsumenckie
  • 16:00 USA – Wskaźniki wiodące

Aktualna analiza:

Rys.1. Kurs EUR/USD.

Dolar amerykański nie umocnił się w świetle reformy systemu podatkowego, jednak uwaga inwestorów również w dniu dzisiejszym uwaga rynków również będzie zwrócona w stronę USA. Najważniejszym wydarzeniem dnia będzie publikacja danych o PKB w trzecim kwartale br. Dobry odczyt może pozwolić dolarowi odzyskać siły i przynieść korektę notowań pary.

Inwestujesz mobilnie?

Pobierz darmową aplikację eXbino z App Store lub Google Store

Download exbino trading app from App Store Download exbino trading app from Google Play