Co to jest Bitcoin

Co to jest Bitcoin i jak działa?

Waluty cyfrowe w ostatnich latach rozwijają się błyskawicznie. Na plan pierwszy wybija się przede wszystkim jedna z nich – to waluta Bitcoin. W związku z tym coraz częściej pojawia się pytanie o Bitcoin – co to jest?

Bitcoin – definicja

Bitcoin nie jest zwykłą walutą, podobną do tej, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Jest to waluta cyfrowa, która wytwarzana jest przez komputery i przechowywana przez nie, zarówno on-line, jak i offline, do czego potrzebny jest specjalny portfel Bitcoin. Tak naprawdę ma ona formę unikatowego pliku, co powoduje, że Bitcoinów nie można podrobić lub wydać dwa razy.

Waluta ta została wprowadzona w 2009 roku przez osobę o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Satoshi doszedł do wniosku, że tradycyjne metody płatności są zbyt wolne i są obarczone zbyt wysokimi prowizjami i że czas na coś nowego. Nie oznacza to, że bitcoin jest całkowicie zwolniony z opłat, jednak są one tak niskie w porównaniu do zwykłego przelewu bankowego, Netellera lub Skrilla, że są praktycznie niezauważalne. Wszystkie transakcje z wykorzystaniem Bitcoinów przeprowadzane są pomiędzy pojedynczymi użytkownikami („peer to peer”) z zachowaniem anonimowości.

Co ciekawe, istnieje tylko ograniczona liczba Bitcoinów – 21 milionów sztuk. Cały Bitcoin jest przy tym podzielony na mniejsze części – najmniejszy ułamek Bitcoina to 0.00000001 Bitcoina i od nazwy twórcy określany jest jako „Satoshi”.

Kto rządzi Bitcoinem?

Nikt nie rządzi Bitcoinem; waluta jest całkowicie przechowywana w internecie i nie ma jednej osoby, instytucji albo organizacji rządowej która kontroluje podaż albo zasady użytkowania. Bitcoin jest tworzony przez rzesze „górników” i ich koparki które rozwiązują skomplikowane równania matematyczne. Ci górnicy są także odpowiedzialni za przebieg transakcji w bloku.

Najważniejsze cechy Bitcoina

– decentralizacja – jeżeli chodzi o Bitcoin, bank, rząd czy jakakolwiek inna instytucja nie mają nad nim władzy, ponieważ transakcje nadzorowane są przez użytkowników waluty za pośrednictwem sieci
– anonimowość – swoje Bitcoiny można kupować i wydawać bez konieczności podawania swojej tożsamości
– łatwa obsługa – wirtualna waluta i portfele, w których jest przechowywana, pozwalają na błyskawiczne realizowanie transakcji na całym świecie
– brak zbędnych kosztów – z obrotem Bitcoinami nie są związane narzucane przez banki koszty

Jak można wykorzystać Bitcoiny

Dzisiaj Bitcoin ma bardzo szerokie zastosowanie. Służy on między innymi jako waluta inwestycyjna, również można realizować płatności z jego wykorzystaniem – sklep Bitcoin nie jest już niczym dziwnym.

Płacić można nimi między innymi w sklepach internetowych i serwisach on-line. Również Bitcoin może być wykorzystany do inwestowania, na przykład za pośrednictwem naszej platformy transakcyjnej eXbino.